Rozwój technologii sprawia, że coraz większą przestrzeń dnia wypełnia wpatrywanie się w ekran i poszukiwanie w sferze Internetu zajęć, które pomogłyby się odstresować czy rozwijać. W pogoni za nowoczesnymi rozwiązaniami nieraz zapominamy jednak o aktywnościach umysłowych, które kiedyś dawały mnóstwo radości, kształtując przy tym wyobraźnię i szlifując zdolność kojarzenia. Niepotrzebnie! Warto wrócić do sprawdzonych metod, a jedną z form treningu mózgu jest układanie puzzli. To rozrywka nie tylko przeznaczona dla najmłodszych.
Co rynek oferuje dorosłym miłośnikom puzzli?
Puzzle dla dorosłych, w odróżnieniu od tych dedykowanych młodszym entuzjastom układanek, charakteryzują się dużą liczbą elementów i nierzadko skomplikowanym obrazem, naszpikowanym masą detali. W zależności od możliwości czasowych oraz dostępnej powierzchni można wybierać spośród wielu wariantów zawierających 3000, 4000, a nawet i 6000 elementów. Oczywiście im większa liczba cząstek w opakowaniu, tym większe wyzwanie, co jednak niesie ze sobą też systematycznie rosnącą satysfakcję z obserwowania postępów prac i spoglądania, jak masa drobnych ogniw stopniowo tworzy spójną całość.
Co najczęściej przedstawiają puzzle dla dorosłych? Motywem przewodnim układanek przeznaczonych dla osób 18+ (bez górnej granicy wieku) są nasycone pięknymi barwami krajobrazy, wycinki miast atrakcyjnych turystycznie z typowymi dla nich obiektami lub ciekawe kolaże. Interesującą opcją i zarazem znakomitym sprawdzianem cierpliwości są natomiast jednolite puzzle bez obrazka. W takim przypadku liczba elementów jest mniejsza, ale za to brak jakichkolwiek motywów sprawia, że poziom trudności jest wysoki i bezsprzecznie stanowić będzie prawdziwą próbę sił dla dojrzałego fana puzzli.
Jakie korzyści płyną z układania puzzli?
Bez względu na wiek ta umysłowa rozrywka niesie ze sobą szereg korzyści. Wśród nich wymienić można:
– pozytywny wpływ na pamięć krótkotrwałą
– pomoc w ćwiczeniu koncentracji
– przeciwdziałanie skutkom starzenia się i związanym z tym problemom z pamięcią
– możliwość wyciszenia się, redukcja stresu
Zabawa wielu kojarząca się z dzieciństwem również w przypadku osób pełnoletnich pełnić może rolę znakomitej rozrywki. Regularne układanie puzzli pozwala utrzymać umysł w dobrej kondycji, a to solidny argument, by cyklicznie sięgać po tę sprawdzoną metodę dbania o sprawność mózgu.